Deklaracja dostępności

"Berecik" wyróżniony na Posiadach Teatralnych na Orawie

8. Małopolskie Spotkania Teatrów Amatorskich Posiady Teatralne na Orawie odbyły się w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce w dniach 8-10 marca. Grupa Teatralna "Berecik" zaprezentowała spektakl pt. "Życie jak teatr - Anna i Jan Bucykowie" w kategorii „Inscenizacja tekstów literackich (dowolna forma prezentacji scenicznej)”, w której udział wzięło 12 grup.

Była to opowieść o nauczycielach Szkoły Podstawowej w Zabrzeży, którzy zaczęli pracę zaraz po II wojnie światowej i nie bacząc na trudności, dzięki niezwykłej charyzmie i zaangażowaniu, stworzyli placówkę zaliczaną do wiodących w województwie. Jan Bucyk jako kierownik szkoły pozyskał dotację, która pozwoliła na remont zniszczonego w wyniku działań wojennych nowego budynku i przeniesienie właśnie tam działań edukacyjnych i wychowawczych. Wespół z żoną Anna powołali do życia teatr lalkowy „Bajdurka”, który w krótkim czasie stał się wizytówką szkoły, ale również regionu. Brał udział w przeglądach i festiwalach uzyskując wysokie lokaty, a przy tym również organizował przedstawienia dla społeczności lokalnej. Sława tego teatru szybko poszła w Polskę za pośrednictwem ówczesnych mediów. Zabrzeż zaczęli odwiedzać znani pisarze, instruktorzy, aktorzy. Wspomnieć tu należy Marię Kownacką, która zafascynowana działalnością Bucyków i ich teatru podarowała im scenariusz spektaklu „O Bidzie i złotych jabłkach”. Bucykowie przygotowywali również ciekawe prezentacje z olbrzymimi lalkami uatrakcyjniając pochody na Święcie Kwitnącej Jabłoni. To naprawdę skrótowy opis szerokiej działalności Bucyków, jak również ich pomysłów na integrację środowiska zabrzeskiego.

To przedstawienie było równie dużym przedsięwzięciem, bowiem na scenie wystąpiło w sumie 27 osób, w tym również dzieci, bo jakże inaczej można było pokazać pracę w szkole. Na ich naturalność zwróciła uwagę szczególnie p. Urszula Gieroń – etnografka. Nie można pominąć faktu, że do grupy dołączyli już jako aktorzy, ci którzy w ubiegłym roku występowali jako chórzyści w spektaklu o Tadeuszu Morycie. Nasze przedstawienie zostało wyróżnione, otrzymując niezwykle przychylne opinie od jury w składzie: Inka Dowlasz – reżyser, Urszula Gieroń – etnograf, Janusz Michalik – animator teatralny i Jan Zdziarski – instruktor teatralny.

Największą jednak nagrodą okazały się łzy wzruszenia ze strony dzieci pp. Bucyków – p. Barbary i p. Krzysztofa, którzy również siebie mogli zobaczyć na scenie odtworzonych przez młodszych aktorów.

Skład Grupy Teatralnej "Berecik": Joanna Pyrdoł - Anna Bucykowa, Marcin Wnęk - Jan Bucyk, Krzysztof Trzepak - Wawrzyniec Gałysa, Wojciech Pyrdoł - starosta, Anna Muszyńska - Maria Kownacka, Wojciech Zasadni - Stanisław Iłowski, Jolanta Sopata, Marta Hebda, Małgorzata Zygadło, Gabriela Gromala, Agnieszka Kurzeja, Klaudia Rams, Kacper Myjak, Dawid Kunicki - mieszkańcy Zabrzeży, Patrycja Adamczyk - dziennikarka, Krystian Pustułka - kamerzysta tv oraz dzieci - Andrzej Gawełek, Karolina Gromala, Tomasz Kulig, Kamil Gromala, Wiktoria Pierzchała, Paweł Korona, Zuzanna Gromala, Emilia Tokarczyk, Gabriela Chrobak, Jadwiga Pawlikowska i Rita Zygadło; scenariusz i reżyseria - Bernadetta Wąchała-Gawełek, muzyka - Marcin Wnęk, scenografia - Magdalena i Piotr Leszkowie.