"Być dobrym jak chleb..." - spektakl teatralny

25 marca w sali teatralnej Domu Parafialnego w Łącku odbył się spektakl teatralny pt. „Być dobrym jak chleb…” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Berecik” (przy GOK w Łącku), w oprawie muzycznej zespołu „Leggero” (przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Łącku).

Scenariusz spektaklu oparty został na dwóch utworach – dramacie „Brat naszego Boga” oraz „Pieśni o Bogu ukrytym” autorstwa Karola Wojtyły. Obydwa te utwory powstały we wczesnym etapie powołania kapłańskiego – „Pieśń o Bogu ukrytym” w 1946 r., jeszcze na etapie seminaryjnym. Był to debiut poetycki późniejszego Papieża, opublikowany na łamach „Głosu Karmelu” wydawanego  Krakowie.  Ciekawym jest fakt, iż „Brat naszego Boga”, opowiadający historię Adama Chmielowskiego, napisany został przez Karola Wojtyłę w latach 1944-1950, a później już jako Papież – Jan Paweł II, najpierw beatyfikował, a potem kanonizował brata Alberta.

Spektakl teatralny zapoczątkował obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II dla łąckiej społeczności, o czym wspomniał w słowie wprowadzającym proboszcz parafii ks. Czesław Noworolnik.

Młodzież z ogromnym zaangażowaniem zaprezentowała fragment historii życia Adama Chmielowskiego, późniejszego brata Alberta. Adam Chmielowski to niezwykle ciekawa postać – uznany malarz – autor ponad 60 obrazów olejnych, dodatkowo ok. 40 akwarel i rysunków, powstaniec styczniowy – ciężko ranny w bitwie pod Mełchowem (powiat częstochowski), w wyniku obrażeń została mu amputowana noga, późniejszy zakonnik franciszkański – założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, znany z pomocy osobom ubogim i bezdomnym. To on prowadził pierwszy w Krakowie przytułek, w którym mieszkał razem z nimi. Kolejne powstały m.in. we Lwowie, Tarnowie i Zakopanem. Swoje życie poświęcił nędzarzom, porzucając karierę malarską. Brat Albert został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 12 listopada 1989 r.

Sceny teatralne uzupełniały utwory muzyczno-wokalne wykonywane przez zespół „Leggero”.

Sala domu parafialnego wypełniona była po brzegi, a młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami.

Wystąpili:

Andrzej Gawełek – Adam Chmielowski

Zuzanna Gromala, Emilia Tokarczyk, Gabriela Chrobak, Patryk Szewczyk, Mateusz Cabała, Paweł Korona – przyjaciele Adama

Zuzanna Baziak – anioł

Magdalena Biel, Natalia Gałysa, Maria Matuła, Magdalena Gondek, Anna Rams, Tomasz Kulig, Kamil Gromala, Michał Koza – bezdomni

Karolina Gromala – cień

Oprawa muzyczna:

Młodzieżowy zespół „Leggero” w składzie: Olga Jasiurkowska, Marlena Domek, Izabela Talar, Magdalena Biel, Lena Gorczowska, Emilia Subik, Damian Biel, Piotr Ciapała – pod opieką ks. Jana Kurka

scenariusz i reżyseria: Bernadetta Wąchała-Gawełek

zdj. Małgorzata Zygadło