Deklaracja dostępności

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łącku

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości miały w Łącku dwudniowy wymiar.

W przeddzień Święta Niepodległości, w sali teatralnej Domu Parafialnego w Łącku odbył się Wieczór Patriotyczny. Wydarzenie to, swą obecnością zaszczycił Wiceminister Finansów Sebastian Skuza w towarzystwie Posła na Sejm RP Jana Dudy.

W ramach obchodów uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącku zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Nadzieja umiera ostatnia”. Piękna i wzruszająca historia opowiadała dzieje Polski od momentu ustanowienia konstytucji 3 Maja, aż po odzyskanie niepodległości. Program został przygotowany przez pp. Aleksandrę Mrówkę i Beatę Jurkowską, strona muzyczna - p. Leszek Moryto. Potem zaprezentowali się laureaci Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej "Póki Polska żyje w nas...": Ritka Zygadło i Magdalena Biel z ZSP w Łącku i Adam Chlipała ze SP w Zagorzynie. Wieczór zakończył patriotyczny koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto pod dyr. dr. hab. Stanisława Strączka z solistami: Anną Gromalą i Marcinem Wnękiem.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Łącku odprawioną przez ks. proboszcza Czesława Noworolnika; w oprawie Chóru Parafialnego "Zew gór" oraz gościnnie chóru parafialnego z Kamienicy. Następnie wszyscy uczestnicy przeszli na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie nastąpiło odśpiewanie hymnu państwowego i złożenie kwiatów. Montaż muzyczno-słowny zaprezentowali uczniowie Ogniska Muzycznego w Łącku. Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Łącko Jan Dziedzina podkreślając znaczenie wolności, którą możemy się cieszyć żyjąc w Polsce. Wspomniał również o wojnie na Ukrainie, dziękując mieszkańcom za pomoc, którą bezinteresownie okazali narodowi ukraińskiemu.