Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

W dniu Narodowego Czytania, tekst "Wesela" będzie czytany przez przedstawicieli łąckiego samorządu, różnych jednostek i instytucji, a nawet parafii. W Narodowe Czytanie w Łącku włączają się aktorzy Teatru Nowego z Nowego Sącza oraz ich przyjaciele, a także młodzież z Grupy Teatralnej "Berecik".Wystąpi również Chór Parafialny "Zew Gór" z Łącka, który swoim śpiewem uatrakcyjni widowisko.

W trakcie wydarzenia odbędzie się również prezentacja wszystkich wydań "Wesela" posiadanych w zasobach Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącku i przez nią przygotowana.

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa Strachów na Wróble wykonanych w ramach Rodzinnego Konkursu /regulamin Konkursu dostępny na www.gok.lacko.pl/.

Na przyniesionym własnym egzemplarzu "Wesela" będzie można przybić pamiątkową pieczęć.

Zachęcamy wszystkich do licznego udziału.

W przypadku deszczu impreza odbędzie się w hali widowiskowo-sportowej w Łącku.

Organizatorami wydarzenia są: Gminny Ośrodek Kultury w Łącku i Teatr Nowy z Nowego Sącza.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.

Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.

/za: www.prezydent.pl/

wesele