Deklaracja dostępności

Ostatnie pożegnanie prof. Stanisława Moryto

W dn. 13 czerwca 2018 r. w kościele św.Krzyża w Warszawie odbyła się msza pogrzebowa za duszę śp. Prof. Stanisława Moryto - wybitnego łąckowianina, muzyka i kompozytora. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu wojskowym na Powązkach. W imieniu społeczności gminy Łącko w uroczystym pożegnaniu uczestniczyli: Jan Dziedzina - Wójt Gminy Łącko, Józef Strączek - dyrektor GOK, Stanisław Strączek - kapelmistrz łąckiej orkiestry dętej, dyrektor Szkoły Muzycznej w Łącku oraz członkowie orkiestry: Jan Gorczowski, Marek Lipień i Marzena Jargiło.

Prof Stanisław Moryto - ur. 8.05.1947 r. w Łącku, syn Tadeusza Moryto - założyciela orkiestry dętej w Łącku, w której jako młody chłopak stawiał pierwsze muzyczne kroki. Studiował w Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dwa dyplomy - pierwszy w zakresie gry na organach u Feliksa Rączkowskiego w roku 1971 i trzy lata później w zakresie kompozycji u Tadeusza Paciorkiewicza. Był wybitnym organistą, muzykiem, kompozytorem. W latach 2005-2012 pełnił funkcję rektora Akademii Muzycznej, a potem po przemianowaniu tejże uczelni, Uniwersytetu Muzycznego.

W 2011 r. został uhonorowany tutułem doktora honoris causa Uniwersytetu Keimyung w Daegu w Korei Południowej.

Za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i działalności dydaktycznej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wieloma innymi odznaczeniami.

Zmarł 5.06.2018 r.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci....