Deklaracja dostępności

Seminarium "Poznaj Górala spoza Podhala"

7 grudnia w hotelu Perła Południa w Rytrze odbyło się pierwsze z seminariów podsumowujących projekt "Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski", realizowany również przez Gminny Ośrodek Kultury w Łącku. Głównym tematem były zwyczaje świąteczne w różnych góralskich regionach.
Zobaczyliśmy z bliska wyrabiane przez Górali Nadpopradzkich furmańskie rękawice, oglądaliśmy rekonstrukcję zagórzańskiej szopki z pajtokami, dowiedzieliśmy się, jak wyglądało na Spiszu chodzenie z Betleyemkiem oraz odkryliśmy szopki i zwyczaje bożonarodzeniowe towarzyszące Góralom Białym – chłopcy z Grupy Teatralnej „Berecik” zaprezentowali tradycyjną grupę kolędniczą, czyli „Nowolecięta”, zaś o zwyczajach opowiedziała animatorka z tego regionu Bernadetta Wąchała-Gawełek wraz z wolontariuszem, laureatem I miejsca w konkursie literackim w ramach projektu Łukaszem Setlakiem. Swoje prace zaprezentowali również twórcy z regionu łąckiego: Krystyna Sukiennik i Józef Tokarz.
Uzupełnieniem góralskiej części była prezentacja wyników badań poświęconych Góralom Nadpopradzkim. Duet naukowców, dr Łukasz Sochacki (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego) wraz z dr Agnieszką Bednarek-Bohdziewicz (Uniwersytet Gdański) przez ostatnie miesiące przeprowadzili dziesiątki rozmów z tą góralską grupą oraz skrupulatnie analizowali materiały źródłowe.
Seminarium zakończyło się panelem dyskusyjnym „Jak wykorzystać góralskie skarby do rozwoju edukacji regionalnej, turystyki i przedsiębiorczości".

Dzięki temu spotkaniu można było poznać następujące góralskie grupy etnograficzne: Górali Nadpopradzkich, Spiskich, Zagórzańskich i Białych.

Kolejne seminarium odbędzie się w lutym w Łącku. 

fot. Tomasz Łakoma i własne