Deklaracja dostępności

Święto Kwitnącej Jabłoni 2022

Dzień pierwszy rozpoczął się od wydarzeń sportowych. Na stadionie GLKS Zyndram Łącko odbył się cykl rozgrywek, a o godz. 11.00 wystartował IX Górski Bieg Kwitnącej Jabłoni o Puchar Wójta Gminy Łącko, po którym nastąpił bieg dla dzieci.

W międzyczasie, do urzędu gminy zawitała delegacja z gminy Märjamaa w Estonii. Zaprzyjaźniony samorząd reprezentował Pan Ottomar Linna – Przewodniczący Rady Miejskiej, któremu towarzyszyły trzy przedstawicielki tamtejszej gminy. Po powitalnym spotkaniu Estończycy udali się na wycieczkę po naszym regionie. Najpierw goście udali się do Sądeckiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Olsad”, gdzie przewodnik przedstawił im procesy produkcji oraz oprowadził ich po zakładzie. Kolejno, grupa zagranicznych samorządowców zameldowała się w Szkole Podstawowej w Zagorzynie, gdzie Pani Dyrektor wraz z Panią Wicedyrektor pokazały zwiedzającym budynek szkoły wraz z salami lekcyjnymi oraz opowiedziały o polskim systemie edukacji. Następnym punktem poznawania naszej gminy była Wieża widokowa na Modyni, na którą Estończycy zostali wywiezieni za pomocą Ochotniczej Straży Pożarnej i skąd zachwycali się urokliwymi widokami i otaczającą nas przyrodą. Ostatnim miejscem, w jakie udali się nasi goście była strefa rekreacji na Dunajcem w Łącku.

Po południu dotarła również delegacja z węgierskiej gminy Szob, która również w urzędzie gminy spotkała się z władzami naszej gminy. Samorządowców z Węgier reprezentowała Pani Burmistrz Ferencz Gyongyi wraz z delegacją.

Również w godzinach popołudniowych, w Hali widowiskowo-Sportowej w Łącku odbyła się Konferencja sadownicza, która stanowi nieodłączny element obchodów Święta Kwitnącej Jabłoni. Spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego i Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Nowym Sączu Pan Roman Potoniec. W toku konferencji swoje prelekcje wygłosili: Dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie Pan Jerzy Adam Radoń, Zastępca Kierownika Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie Pani Sabina Kurpan, doradca nawozowy Jara Poland Pan Hubert Tabor oraz niezależny doradca sadowniczy Pan Adam Fura.

Prócz prelegentów w konferencji uczestniczył również Poseł na Sejm RP Pan Jan Duda oraz Wójt Gminy Łącko Pan Jan Dziedzina. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem sadowników z terenu Gminy Łącko.

W tym samym czasie trwały także otwarte zawody wędkarskie na Dunajcu. W szranki stanęło 18 uczestników, z których najlepszym okazał się Pan Maciej Podgórni, który złowił pstrąga potokowego o długości 39 cm, wywalczając tym samym Puchar Wójta Gminy Łącko.

Następnie odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

O godz. 17.00, scena Amfiteatru na Jeżowej wypełniła się członkami Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto, która dała przepiękny jubileuszowy koncert. Z okazji 75 rocznicy powstania orkiestry, Starosta nowosądecki Pan Marek Kwiatkowski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Powiatu Nowosądeckiego Pana Romana Potońca uhonorowali zasłużonych członków orkiestry odznaczeniami. Złote Jabłko Sądeckie otrzymał Krzysztof Strączek, natomiast Srebrnym Jabłkiem Sądeckim uhonorowani zostali: Panie Anna Gromala i Wioletta Strączek, a także Panowie Grzegorz Strączek, Marian Myjak i Tadeusz Madziar. Ponadto, Pan Starosta na ręce dyrygenta orkiestry dr hab. Stanisława Strączka przekazał promesę o wartości 10.000 zł na realizację potrzeb zespołu.

Wójt Gminy Łącko wraz z Przewodniczącą Rady Gminy Bernadettą Wąchała-Gawełek wręczyli natomiast odznaki „Zasłużony dla Gminy Łącko”, które otrzymali Panowie Jan Gorczowski, Piotr Banach i Stanisław Czepielik. Orkiestrę zasilą również środki finansowe w kwocie 7,5 tys. zł przyznane przez Wójta Gminy Łącko, przyznane na dalsze funkcjonowanie.

Występ jubilatów przyciągną wielu słuchaczy, a gośćmi specjalnymi byli Romuald i Anna Spychalscy towarzyszący orkiestrze.

Po uroczystościach jubileuszowych zaprezentowała się Kapela Strupki, a dzień pierwszy zamknął się zabawą taneczną do muzyki wykonywanej przez Zespół Torki.

Drugi dzień natomiast rozpoczęła Msza Św. odprawiona w kościele parafialnym w Łącku, po której nastąpiło tradycyjne przejście korowodu do Amfiteatru na Jeżowej.

Zgromadzonych gości, wierszem Bronka z Obidzy Kozieńskiego, powitała Bernadetta Wąchała-Gawełek - Przewodnicząca Rady Gminy Łącko, która tego dnia, jak ma to miejsce od wielu lat, pełniła rolę niezastąpionej prowadzącej.
Następnie, oficjalnego otwarcia dokonał Jan Dziedzina – Wójt Gminy Łącko, który przypominał krótką historię owego święta oraz przywitał przybyłych delegatów i wszystkich mieszkańców i turystów ze szczególnym uwzględnieniem sadowników i rolników, dzięki którym święto to sięga tak długich tradycji i do tej pory możemy je obchodzić.

Kolejnym stałym elementem uroczystości było wypuszczenie gołębi pokoju, dokonane przez Panią A. Gembicką — Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli władz zaprzyjaźnionych gmin zagranicznych — Märjamy z Estonii, Szob z Węgier i Petrovan ze Słowacji, którzy dotarli na niedzielne obchody.

Po tej czynności głos zabrali zaproszeni delegaci. Jako pierwsza wystąpiła Pani Anna Gembicka — Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Następnie swą przemowę zaprezentowali Pan Edward Siarka — Wiceminister Klimatu i Środowiska i Pan Andrzej Gut- Mostowy — Wiceminister Sportu i Turystyki. Kolejno głos zabrali parlamentarzyści w osobach: Pani Poseł Anny Paluch, Pani Poseł Elżbiety Zielińskiej, Pani Poseł Barbary Bartuś oraz Pana Posła Jana Dudy.

Samorząd Województwa Małopolskiego reprezentował Wicemarszałek Pan Józef Gawron, który jako kolejny zabrał głos, a także w asyście Radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego Pana Stanisława Pasonia wręczyli Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski pięciu zasłużonym członkom Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto. Srebrne Krzyże Małopolski otrzymali Panowie Adam Dudek, Marek Lipień i Andrzej Talar, natomiast Złotym Krzyżem Małopolski zostali odznaczeni Panowie Piotr Banach i Jan Gorczowski. Delegaci reprezentujący władze Województwa Małopolskiego, na ręce Pana Józefa Strączka Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku przekazali czek w wysokości 30 tys. zł z przeznaczeniem na działalność orkiestry dętej.

Na zakończenie części oficjalnej, Wójt Jan Dziedzina wręczył zwycięzcy sobotnich zawodów wędkarskich na Dunajcu, Panu Maciejowi Podgórniemu puchar Wójta Gminy Łącko.

Po tej czynności Pan Wójt wraz z zaproszonymi delegatami udał się na obiad, podczas którego odbyło się oficjalne spotkanie z zaprzyjaźnionymi delegacjami zagranicznymi z Węgier, Estonii, a także ze słowackich Petrovan reprezentowanych przez Starostę Jana Lenko oraz z partnerskiej Gminy Szydłów, którą reprezentował Burmistrz Andrzej Tuz. Wtedy też nastąpiła symboliczna wymiana podarunków.

Równocześnie w Amfiteatrze na Jeżowej trwała część artystyczna, którą zapoczątkowała Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto piosenką „Góralu czy ci nie żal”, a następnie zaprezentowała ona wspaniałe utwory, zarówno te regionalne, jak i te ze scen światowych.

Po występie orkiestry, scena Amfiteatru na Jeżowej zamieniła się w parkiet taneczny dla zespołów regionalnych takich jak: Małe Łącko, Czarny Potoczek i Mali Zagorzynianie, które przedstawiły swoje układy taneczne na najwyższym poziomie. Te popisy taneczne przeplatały się z występami grupy tanecznej ze Szkoły tańca 2B Dance, prezentującej układ choreograficzny tańca nowoczesnego.

Na koniec występów regionalnych sceną zawładnęli Górale Łąccy i Kiyrpecki, prezentując swe umiejętności wokalno-taneczne.

Kolejną część obchodów Święta Kwitnącej Jabłoni stanowiły występy Kabaretu z Konopi, naszej rodzimej Kapeli Ciupaga oraz gwiazdy wieczoru – Sławomira.

Występy gwiazd zgromadziły ogromną widownię, która nagrodziła ich gromkimi brawami. Towarzyszyła temu świetna atmosfera i zabawa do późnych godzin. Złaknionych dalszych wrażeń tanecznych, usatysfakcjonowała zabawa pod gwiazdami z zespołem Kruca Banda.

Na tym Gminna Łącko zakończyła obchody Święta Kwitnącej Jabłoni 2022 r. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach, obchody okażą się równie owocne i radosne. Do zobaczenia za rok!