Deklaracja dostępności

Święto Kwitnącej Jabłoni 2023

Święto Kwitnącej Jabłoni 2023 już za nami. To dwudniowe wydarzenie w dniach 13-14 maja, zgromadziło w Łącku niezwykle liczną publiczność.

Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem atrakcji sportowych. Na stadionie GLKS Zyndram rozpoczął się X Górski Bieg Kwitnącej Jabłoni, w którym wystartowało 81 biegaczy. Równolegle odbywał się Bieg Dzieci, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na najmłodszych czekały również ekologiczne warsztaty oraz dodatkowe atrakcje. O godzinie 14.00 na Dunajcu odbyły się zawody wędkarskie. Spośród 16 uczestników, którzy wzięli udział, najlepszy okazał się Grzegorz Król. Równocześnie w hali widowiskowo-sportowej rozpoczęła się konferencja sadownicza, w trakcie której dyskutowano na tematy ważne dla tej branży. Od 15.00 odbyło się również walne zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.

Od godziny 18.00 rozpoczęły się wieczorne koncerty w Amfiteatrze na Jeżowej. Jako pierwszy wystąpił młodzieżowy zespół rockowy Regnum działający przy Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu. Potem do wspólnej zabawy poderwała publiczność Krzesavica, czyli zespół grający w stylu folk-rockowym. Następnie odbył się pokaz mody przygotowany przez młodzież z Technikum Przemysłu Mody z Zespołu Szkół im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Można było podziwiać trzy kolekcje zaprojektowane przez uczniów: „Bohaterowie naszej literatury”, „Rainbow stars” i „Fairy”. Świetnie zaprezentowały się roztańczone dzieciaki ze Szkoły Tańca 2B Dance wnosząc na scenę dużo radości i pozytywnej energii. Następnie wystąpił zespół Beauty Plate, wykonujący covery muzyki rockowej, ale również autorskie utwory z debiutanckiej płyty. Pierwszy dzień Święta Kwitnącej Jabłoni zakończyła zabawa taneczna z zespołem Kruca Banda.

Obchody głównego dnia majowego świętowania rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym w Łącku. Następnie barwny korowód prowadzony przez banderię konną powędrował do Amfiteatru na Jeżowej. Tam uroczystego otwarcia i powitania gości dokonał wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. W niebo pofrunęły gołębie dając znak rozpoczęcia Święta Kwitnącej Jabłoni. Potem rozpoczął się blok regionalny, w trakcie którego zaprezentowali się: Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, Chór Parafialny „Zew gór”, zespoły regionalne: „Małe Łącko”, „Czarny Potoczek”, „Mali Zagorzynianie”, „Mali Maszkowianie”, „Kiyrpecki” i „Górale Łąccy”.

Popołudniowa część estradowa rozpoczęła się od występu kabaretu Fifa-Rafa. Ten małżeński duet niezwykle zabawnie, korzystając z własnego doświadczenia, przedstawiał skeczowe scenki z życia. Potem sceną zawładnął zespół Future Folk. Charyzmatyczny wokalista Stanisław Karpiel – Bułecka i jego koledzy porwali do zabawy licznie zgromadzoną publiczność, której do gustu przypadły brzmienia łączące ze sobą folk i muzykę taneczną. Gwiazdą wieczoru był Michał Szczygieł. Ten utalentowany młody wokalista w trakcie koncertu wykonał swoje największe przeboje jak „Nic tu po mnie”, „Spontan” czy „Adrenalina”. Licznie zgromadzeni uczestnicy koncertu śpiewali razem z nim i długo nie pozwolili mu opuścić sceny. Dwudniowe świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Torki.

Imprezie towarzyszyły liczne stoiska wystawowe, promocyjne i handlowe, a świetna pogoda i atrakcyjny program sprawiły, że w wydarzeniu uczestniczyła kilkutysięczna widownia.   

Pełna galeria zdjęć na fb