Deklaracja dostępności

Święto Owocobrania 2022

Obchody tegorocznego Święta Owocobrania zainaugurowano piknikiem zorganizowanym w parku rekreacyjnym nad Dunajcem w Łącku. W programie wydarzenia znalazły się imprezy sportowe: Turniej Piłki Siatkowej Plażowej oraz biegi ścieżkami biegowo-rowerowymi. Po południu zaś na stadionie GLKS Zyndram odbył się Turnieju Piłki Nożnej Sołectw. W rywalizacji udział wzięło osiem drużyn reprezentujących miejscowości: Czerniec, Kicznia, Łącko, Maszkowice, Obidza, Zabrzeż, Zagorzyn oraz Zarzecze.

Centralna część obchodów tegorocznego Święta Owocobrania została zainaugurowana uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym w Łącku. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii ks. dr Czesław Noworolnik. Oprawę nabożeństwa zapewniła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto. Tuż po Mszy Świętej w kierunku Amfiteatru na Górze Jeżowej ruszył korowód złożony zarówno z nowoczesnych traktorów jak i ciągników SAM oraz zespołów regionalnych na czele z orkiestrą.

U podnóża Amfiteatru na Jeżowej rozlokowane zostały imponująco przygotowane stoiska sołectw z terenu naszej gminy, na których można było skosztować owoców z miejscowych sadów, wybornych potraw kuchni regionalnej, a także trunków.

Wójt Gminy Łącko, Jan Dziedzina dokonał oficjalnego otwarcia imprezy i przywitał zaproszonych gości. Odbyło się również przyznanie odznak honorowych Zasłużony dla Rolnictwa, przyznanych przez Ministra Rolnitwa i Rozwoju Wsi. Głos również zabrali zaproszeni goście. Pamiątkowe wyróżnienie otrzymał równiez Bronek z Obidzy Kozieński - laureat prestiżowej nagrody im. ks. B. Kumora, w kategorii Autor Roku. Następnie sceną Amfiteatru zawładnęły zespoły regionalne. W ramach programu regionalnego licznie zgromadzona publiczność mogła posłuchać utworów zaprezentowanych przez Orkiestrę im. Tadeusza Moryto oraz zespoły: Górale Łąccy, Starosądeczanie, Podegrodzie i Jazowiaczek.

Tego dnia scena Amfiteatru była również areną zmagań w ramach zorganizowanego Turnieju Wsi. Zawodnicy rywalizowali ze sobą w szeregu konkurencji takich jak rzut beretem sołtysa na odległość, przenoszenie worka ze zbożem, dojenie krowy, skoki na skakance w gumofilcach, gąsienica czy rzut jabłkiem do kosza. Na klasyfikację Turnieju prócz wyników wspomnianych konkurencji wpływ miały także punkty zdobyte w ramach konkursu na najlepszy placek oraz stoisko. Końcowy ranking zawodów ukształtował się następująco: 

  • miejsce 1 – Zagorzyn
  • miejsce 2 – Zarzecze
  • miejsce 3 – Brzyna
  • miejsce 4 – Czarny Potok
  • miejsce 5 – Zabrzeż
  • miejsce 6 – Wola Kosnowa
  • miejsce 7 – Kicznia

Każdemu z Sołectw stosownie do zajętego miejsca w Turnieju została przyznana nagroda pieniężna. Następnie podsumowano Rodzinny Konkurs Strachów na Wróble.

W części popołudniowej zaprezentował się kabaret Rewers oraz zespół Lachersi.