Deklaracja dostępności

Sympozjum "Nasza Niepodlegla"

W dniu 25 listopada odbyło się sympozjum "Nasza Niepodległa" zorganizowane przez Parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Łącku i Gminny Ośrodek Kultury w Łącku.

Składało się ono z dwóch części. Pierwsza odbyła się w sali teatralnej Domu Katechetycznego. Moderatorem sympozjum był proboszcz łąckiej parafii ks. Jacek Miszczak. Zanim jednak zgromadzeni słuchacze wysłuchali wystąpień prelegentów wystąpiły absolwentki Szkoły Muzycznej w Łącku Gabriela Matusiewicz i Amelia Basta z fortepianowym akompaniamentem Wojciecha Wróbla.

Jako pierwszy prelekcję wygłosił Piotr Turek, absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, nauczyciel ZSP w Łącku na temat: "Rok 1918 na ziemiach polskich". Historię majora Józefa Kurasia "Ognia" oraz jego działalność na terenie Beskidu Sądeckiego przedstawił diakon Piotr Turek z Zagorzyna. Następnie odbyła się krótka rozmowa z legendą chłopskiej Solidarności, Władysławem Piksą z Czernca, który w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiedział m.in. historię powrotu krzyży do sal lekcyjnych w łąckiej szkole.

Po krótkiej przerwie kawowej i wysłuchaniu Koncertu d-moll na dwoje skrzypiec Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Gabrieli i Amelii, rozpoczęła się druga część sympozjum. O powstaniu fb grupy "Szperacze łąckiej historii" i ciekawostkach tam zamieszczanych opowiedzieli jej założyciele Bernadetta Wąchała-Gawełek i Tymoteusz Demski. O zagrożeniach dzisiejszego świata dla rodziny, a także o jej przyszłości w naszej Ojczyźnie mówił Wiesław Prostko.

Następnie wszyscy zebrani udali się do kościoła parafialnego w Łącku, gdzie odbyła się druga część spotkania pt. "Wolnego ludu śpiew" w wykonaniu chóru parafialnego "Zew gór" pod kierunkiem Marcina Wnęka. Fragmenty poezji czytali Magdalena Talar i Jan Adamczyk. Była to niezwykła uczta duchowa, a dodatkowo klimat łąckiego kościoła ustrojonego w biało-czerwone światła pozwolił się przenieść w inny wymiar. 

 

zdj. Łukasz Setlak