Jubileusz 90-lecia Zespołu Regionalnego "Górale Łąccy"

16 grudnia miał miejsce Jubileusz 90-lecia Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy” im. Marii Chwalibóg. Przed rozpoczęciem uroczystości delegacja złożona z członków zespołu złożyła kwiaty i zapaliła znicz na grobie rodziny Chwalibogów na łąckim cmentarzu, przy tablicy upamiętniającej założycielkę, aby jednocześnie w ten symboliczny sposób uczcić pamięć wszystkich tych, którzy na przestrzeni lat działali w zespole.

Potem w kościele parafialnym w Łącku rozpoczęła się uroczysta Msza Św. odprawiona przez ks. proboszcza Czesława Noworolnika oraz ks. Stanisława Kowalika wieloletniego członka zespołu. Po jej zakończeniu wszyscy pomaszerowali do Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku, gdzie odbył się koncert jubileuszowy.

Składał się on z dwóch części. Rozpoczął się od brawurowego wykonania tańca zbójnickiego. Potem powitania gości dokonał wójt gminy Łącko Jan Dziedzina. Następnie zaś jubilaci zaprezentowali program „Na imieninach u Józefa”, w którym pokazali nie tylko tańce młodych, ale również starostów, okraszone zabawnymi i życiowymi dialogami, ukazujące dawne tradycyjne życie w łąckim regionie.

Potem nadszedł już czas na życzenia i delegacje dla jubilatów. W imieniu Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, jak również swoim przekazała je radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska, która wręczyła Medal Polonia Minor, jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez władze województwa małopolskiego. Wręczyła również w imieniu dyrektora MCK Sokół Andrzeja Zarycha płytę nagraną przez zespół w ramach Karpackiej Etnoteki pt. „A ftoz tutoj śpiywo”. Potem z życzeniami pospieszył radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, który wespół z zespołem wykonał piosenkę „Hej, nie pojado orać”.

Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Roman Potoniec uhonorowali Złotymi Jabłkami Sądeckimi następujące osoby: Alinę Szczepaniak, Józefa Szczepaniaka, Barbarę Legutko, Grzegorza Legutko, Marię Kołodziej, Zofię Jurkowską, Marię Krzywdzińską, Krzysztofa Krzywdzińskiego, Janinę Janiczak i Józefa Tokarza. Na ręce kierownika Łukasza Uklei została wręczona promesa w wysokości 7.000 zł.

Następnie życzenia od łąckiego samorządu przekazali Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina, Przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Wąchała-Gawełek oraz Zastępca Przewodniczącej Elżbieta Majerska. Wójt wraz z przewodniczącą rady Gminy wręczyli odznaczenia Zasłużony dla Gminy Łącko Danucie Gondek i Łukaszowi Uklei. Statuetki Parzenicy Łąckiej wójt wręczył: Iwonie Majerskie, Barbarze Hojdzie, Danielowi Opydowi, Wojciechowi Chlipale, Mariuszowi Najduchowi, Dariuszowi Najduchowi i Maciejowi Garbaczowi. Pamiątkowe dyplomy powędrowały do byłych kierowników zespołu obecnych na uroczystości: Józefa Janiczaka, Krzysztofa Krzywdzińskiego, Stanisława Wolańskiego, do Stanisława Marka, Piotra Gromali i Moniki Bulińskiej, którzy nie mogli być obecni na uroczystościach zostały przekazane, a także byłych członków: Barbary Zbozień, Henryka Dudy, Mariana Pomietło, przekazano Janowi Kurzei, a także obecnych starostów: Aliny Szczepaniak, Józefa Szczepaniaka, Barbary Legutko, Grzegorza Legutko, Janiny Janiczak, Józefa Janiczaka, Marii Krzywdzińskiej, Krzysztofa Krzywdzińskiego, Marii Kołodziej, Zofii Jurkowskiej i Józefa Tokarza. Wójt przekazał również promesę w wysokości 9.000 zł.

Potem z gratulacjami pospieszył prof. Julian Dybiec, przedstawiciele stowarzyszeń: Towarzystwo Miłośników Ziemi Łąckiej, Związek Podhalan oddział w Łącku, zespołów regionalnych: Dolina Dunajca, Podegrodzie, Dolina Popradu, Gorce, Nawojowiacy, Kiyrpecki i Małe Łącko, Chóru Parafialnego Zew Gór, Szkoły Muzycznej I stopnia w Łącku oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Łącku, który sprawuje opiekę nad zespołem. Zostały przekazane również listy gratulacyjne wystosowane przez Bożennę Chwalibóg oraz Marię Kurzeję-Świątek. Nie zabrakło również podziękowań od jubilatów wypowiedzianych przez kierownika zespołu Łukasza Ukleję.

Na koniec uroczystości był czas na wspólne fotografie oraz wpisy w pamiątkowej księdze, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe piernikowe serca przygotowane i ufundowane przez Cukiernię u Gromali z Łącka.