Deklaracja dostępności

Koncerty kolędowe Orkiestry im. T. Moryto i zespołu Promyczki Dobra

Pod koniec października 2019 roku Orkiestra otrzymała propozycję uczestnictwa we wspólnym projekcie koncertów kolędowo - pastorałkowych wraz z Młodzieżowym Zespołem Promyczki Dobra z Nowego Sącza i ta propozycja została przyjęta. Orkiestra przystąpiła do prób najpierw samodzielnie, ponieważ repertuar był obszerny, a aranżacje znacznie odbiegały od tych będących w jej repertuarze, poza tym pojawiło się kilka utworów nowych.

Rozpoczęła się więc mozolna praca nad każdym utworem, najpierw zajęcia sekcyjne, potem zgrywanie poszczególnych głosów, ustalenia dotyczące instrumentarium i co najważniejsze składu osobowego, który musiał być pewny na każdy wyjazd tym bardziej, że trasa koncertowa zaplanowana została w kilkunastu miastach Małopolski, Podkarpacia oraz w Strasburgu i Metz we Francji.

Cała grupa to bardzo duży przedział wiekowy począwszy od dzieci i młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studentów, młodzieży pracującej oraz osób dorosłych, co w żadnym stopniu nie przeszkodziło w powstaniu czegoś pięknego, a najlepszym dowodem były gromkie brawa na każdym z koncertów. Był to czas bardzo pracowity bo oczywiście były Święta więc nie mogło zabraknąć Orkiestry jak co roku na Pasterce, potem w drugi dzień Świąt 26.12.2019. Orkiestra uświetniła Uroczystość Zaślubin naszego orkiestrowego solisty wokalisty Marcina Wnęka z dobrze wszystkim znaną z racji wspólnych koncertów chórzystką z Parafialnego Chóru ,,Zew Gór” Moniką Faron, by wreszcie 29.12.2019 rozpocząć trasę koncertową. W sumie odbyło się osiem koncertów: 29.12.2019. w Krakowie, 05.01.2020 w Nowym Sączu, 06.01.2020. w Rzeszowie, 08.01.2020. w Dębicy, 17.01.2020 – 20.01.2020 w Strasburgu oraz Metz we Francji, 25.01.2020 w Bochni, 26.01.2020. w Nowym Sączu i na zakończenie 02.02.2020. w Łącku.

Kilka słów o pobycie we Francji, w trakcie którego mogliśmy zobaczyć jak wygląda Okres Bożonarodzeniowy za granicami naszej Ojczyzny. Gościliśmy w Parafii pod wezwaniem Matki Bożej z Lourdes w Strasburgu, gdzie dotarliśmy przed południem 18.01.2020. i po wypakowaniu bagażu udaliśmy się na zwiedzanie miasta najpierw indywidualnie, a potem z przewodniczką – Polką mieszkającą na stałe we Francji. Miasto bardzo ładne leży w Alzacji i Lotaryngii, a więc na pograniczu niemiecko – francuskim toteż jego historia jest bardzo burzliwa, a architektura to mieszanka stylów w zależności od przynależności bądź do Niemiec, bądź do Francji. Największe wrażenie robi tamtejsza Cathedrale Notre – Dame  czyli Katedra Najświętszej Marii Panny łącząca cechy późnego romanizmu z wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim. Z racji laickości Francji, katedra należy do państwa, więc wszystkie sprawy związane z utrzymaniem, zarządzaniem, remontami spoczywają na barkach Państwa, a co się z tym wiąże nie można tak jak w naszym Kraju swobodnie odprawiać Mszy Świętych i innych nabożeństw, nie ma Najświętszego Sakramentu co pomimo pięknego świątecznego wystroju dawało uczucie pustki. Wszelkie Uroczystości, które odbywają się w katedrze muszą być wcześniej  ustalone z zarządcą, który wydaje pozwolenie i na ten czas jest ona zamykana dla zwiedzających, sprowadzany jest Najświętszy Sakrament, a potem wszystko wraca do stanu pierwotnego.

Późnym popołudniem po powrocie ze zwiedzania miasta zostaliśmy podjęci przez polskie rodziny należące do podejmującej nas polskiej parafii i udaliśmy się po dwie, trzy osoby do ich domów na kolację oraz nocleg. Spotkania z Rodakami do późnych godzin nocnych były okazją do bardzo długich rozmów, opowiadań o ich często skomplikowanych  trudnych losach, o emigracji, o chęci i planach powrotu do Polski o wielkiej tęsknocie, a podczas niedzielnych koncertów można było zaobserwować łzy wzruszenia. Niedziela była bardzo intensywna, bo związana z koncertami najpierw w Strasburgu, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej i koncercie, po czym szybkie pakowanie bagaży, obiad i przejazd ok. 200 km do Metz i znów instalacja, koncert dla Polonii, pakowanie, obfita typowo polska kolacja i powrót do Łącka, gdzie dotarliśmy w poniedziałek 20.02.2020 ok. godz. 13:00. 

W tym miejscu słowa gorących podziękowań dla Wójta Gminy Łącko Pana Jana Dziedziny za dofinansowanie wyjazdu.

Finalnym akcentem wspólnego muzykowania był koncert 2.02.2020. w naszym łąckim kościele wieńczący całe przedsięwzięcie. Niedługo po tym przeżywaliśmy piękną Uroczystość Zaślubin naszej orkiestrowej pary: saksofonistki Marysi Lorczyk i klarnecisty Rafała Kurzei.

/pełna relacja ukaże się w kolejnym numerze Wiadomości Łąckich/