Deklaracja dostępności

Święto Owocobrania 2023

3 września odbyło się tradycyjne Święto Owocobrania, prezentujące dorobek rolników i sadowników z Gminy Łącko. Chociaż pogoda w ciągu dnia potrafiła spłatać kikukrotnie złośliwego figla, to jednak uczestników i zwiedzających nie zabrakło.

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym w Łącku, w trakcie której homilię wygłosił proboszcz parafii ks. dr Czesław Noworolnik, podkreślając wagę pracy rąk ludzkich - rolników i sadowników. Następnie odbyła się parada traktorów i ciągników typu SAM, które pięknie przystrojone, zawiozły gości do Amfiteatru na Jeżowej. Powitania zebranych dokonał wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina. Wśród zgromadzonych znaleźli się przedstawiciele rządu i parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, jednostek, instytucji i stowarzyszeń. Na łąckie Owocobranie zawitała również delegacja z Norwegii, przebywająca tutaj w ramach wymiany doświadczeń w ramach projektu "Skarby Górali". Po przemówieniach i części oficjalnej, rozpoczął się blok regionalny. Na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto, a także zespoły regionalne: Dolina Słomki, Jazowiaczek, Małopolipnicka Rodzina Kolpinga, Klub Senior + z Łącka oraz Górale Łąccy.

Następnie rozpoczęły się emocje sportowe, w których przedstawiciele sołectw Gminy Łącko walczyły w różnych konkurencjach. Był to rzut beretem sołtysa na odległość, skoki na skakance w gumofilcach, hokej z jabłkiem, ujeżdżanie byka czy przenoszenie worka ze zbożem na czas.Ogółem na Turniej Wsi składały się: przygotowanie stoiska sołeckiego, upieczenie tradycyjnego placka ze śliwkami i udział w konkurencjach sportowych. Po podsumowaniu wszystkich punktów najlepsza okazała się drużyna reprezentująca sołectwo Zarzecze, na drugim miejscu uplasowało się sołectwo z Zagorzyn, a na podium miejsca im dotrzymał zespół z sołectwa Czarny Potok. IV miejsce zajęły ex aequo sołectwa Brzyna i Czerniec, a VI miejsce reprezentacja sołectwa Obidza. W turnieju brały jeszcze udział sołectwa z Woli Kosnowej, Zabrzeży, Szczereża, Łącka, Kadczy, Maszkowic i Jazowska. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody pieniężne za udział, w zależności od zdobytego miejsca. Wręczono również nagrody dla wykonawców Strachów na Wróble, które tradycyjnie przyozdobiły Amfiteatr na Jeżowej.

Potem rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem Roy, a na koniec koncert grupy Rompey. Wydarzeniu towarzyszyły tradycyjnie liczne stoiska wystawowe, w tym prezentujące dokonania twórców regionalnych, handlowe oraz atrakcje dla dzieci.

Częścią Święta Owocobrania był również Piknik Questowy, w trakcie którego na specjalnie przygotowanym stoisku można było się dowiedzieć wszystkiego na temat questów, czyli ciekawych wycieczek dla wszystkich, niezależnie od wieku. W trakcie poruszania się questową trasą można dowiedzieć się wielu informacji poprzez rozwiązywanie zagadek, na temat miejscowości - jej historii, tradycji i kultury.

Projekt dofinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach programu EOG Kultura. belka_górna