XVII Dzień Papieski - Idźmy naprzód z nadzieją

„Idźmy naprzód z nadzieją” pod takim hasłem odbył się XVII Dzień Papieski zorganizowany wspólnie przez Parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Łącku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łącku.

Pierwsza część rozpoczęła się w łąckim kościele. Wszystkich zgromadzonych powitał proboszcz parafii ks. dr Janusz Paciorek, przypomniał on ideę Dnia Papieskiego, a także zapalił święcę przy wizerunku Jana Pawła II.

Potem był już czas koncertu dla Jana Pawła II, którego całość prowadzili uczestnicy działających przy parafii grup młodzieżowych: Gabriela Jawor, Konrad Gromala, Maksymilian Mrówka i Tomasz Mamala. Jako pierwsi zaprezentowali się uczniowie Ogniska Muzycznego w Łącku przygotowani przez p. Marka Lipieniaprzygotowani przez nrad Gromala, Maksymilian Mrówka i Tomasz Mamala piosenkę oazową Jana Pawła II, czyli ", którzy zaśpiewali ulubioną piosenkę oazową Jana Pawła II, czyli „Barkę”, a także „Czarną Madonnę”. Następnie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej w Łącku: z klasy skrzypiec – Lena Gołdyn (nauczyciel p. P. Budziacka), z klasy fletu – Emilia Subik (nauczyciel p. A Baraniak), z klasy trąbki – duet Marcin Turek i Jan Duda (nauczyciel p. P. Biel) i z klasy saksofonu – Hubert Janczura (nauczyciel p. M. Czapliński).

Pomiędzy poszczególnym utworami można było posłuchać wierszyków dla Papieża, które deklamowały dzieci: Marysia Matuła, Piotruś Adamczyk, Martynka Wojtas, Gabrysia Piksa i Andrzejek Gawełek, a także świadectw na temat wiary wypowiadanych przez aktorów Andrzeja Młynarczyka i Dariusza Kowalskiego, a także muzyka Darka Malejonka.

Z pięknym repertuarem wystąpił Chór Parafialny „Zew gór” kierowany przez Marcina Wnęka. W jego wykonaniu usłyszeć można było Cantate Dominum – Grego Pitoniego, dwa psalmy opracowane przez Mikołaja Gomółkę do słów Jana Kochanowskiego „Kleszczmy rękoma” i „Pana ja wzywać będę”, a także Ave Maria – Tomasa da Vittoria oraz pieśń z XV w. „O Matko miłościwa” w opracowaniu Zbigniewa Bernata.

Potem już nadszedł czas na młodzież. Jako pierwszy wystąpił zespół „Light of live” prowadzony w parafii przez ks. Tomasza Mikosza, w ich wykonaniu usłyszeć można było dwa utwory „Biada” i „Jesteś Królem”.

Na zakończenie części muzycznej zaprezentowała się grupa Vestigium złożona z wolontariuszy parafialnych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, prowadzona przez Ewę Adamczyk. Zaśpiewali oni „Niech cała ziemia” oraz „Otwórz me oczy”.

Spotkanie w kościele zakończył wspólnie odmówiony w intencji młodzieży łąckiej parafii dziesiątek różańca.

Potem wszyscy zebrani udali się do sali teatralnej w domu katechetycznym, gdzie rozpoczęła się druga część Dnia Papieskiego. Tam młodzież porwała wszystkich do wspólnej zabawy przy pieśni lednickiej „Ojciec” – był to specjalny taniec dedykowany św. Janowi Pawłowi II. W trakcie spotkania można było również zasmakować smacznych kiełbasek z grilla i swojskiego chleba z masłem.

Następnie odpowiadając na apel Papieża, który mówił, żeby mieć wyobraźnię miłosierdzia, młodzi nie tylko mówili o wsparciu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ale również specjalnie dla dzieci z Aleppo w Syrii, gdzie trwa wojna, zorganizowali licytacje i loterię fantową.

Szczególnie licytacje były niezwykle emocjonujące, a licznie zgromadzeni mieszkańcy, udowodnili, że naprawdę mają wielkie serca i „wyobraźnię miłosierdzia”.

Wspólne wykonanie pieśni „Abba Ojcze” zakończyło obchody XVII Dnia Papieskiego w Łącku.

Galeria zdjęć na stronie Gościa Tarnowskiego: http://tarnow.gosc.pl/gal/pokaz/4236988.Dzien-papieski-w-Lacku#gt